VIDEO/ Ndodh për herë të parë, lazeri rrëzon avionin, sistemi i avancuar që eliminon rrezikun nga dronët

0
143
Loading...

Teknologjia e avancuar e lazerit tashmë mund të përdoret me efektivitet për të rrëzuar avionët armiq.

Kompania e specializuar e lazerave Lockheed Martin High Energy Asset (ATHENA) , ka bërë prova me disa mjete fluturues pa pilotë dhe ka arritur me sukses t’i rrëzojë. Sistemi i avancuar i lazerave provoi se mund të neutralizojë rreziqet nga dronët.

Në videon e mëposhtme nga provat e zhvilluara në New Mexico shihet se si sitemi i lazerit rrëzon avionin pa pilot i cili duket që ka marrë flakë nga lazeri. Kjo ëhstë hera e parë që një avion rrëzohet nga lazeri./JavaNews/a.m.

Burimi : / Javanews.al

Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here