Studimi i NASA-s: Në tokë së shpejti do të bjeri shumë më shumë shi

0
22

Të gjithë jemi të lodhur nga dielli që na qëndron gjithë kohën mbi kokë dhe vapa e këtyre ditëve, por mesa duket do ti kërkojmë me mall sepse sipas një studimi të fundit të NASA-së, në tokë së shpejti do të bjeri shumë më shumë shi nga sa ka rënë deri tani.

Sipas studimit, janë retë e larta tropikale ato që sjell nxehtësin në tokë, por për shkak të ngrohjes globale duket se re të tilla sa vijnë edhe krijohen më pak, duke sjell kështu një ftohje të atmosferës dhe rritje të rreshjeve tropikale.

Hulumtimi, i kryer nga Dr. Hui Su nga NASA, gjeti gjithashtu se rritja e reshjeve të shiut do të ngroh përsëri ajrin për të balancuar ftohjen nga retë e larta.

Ai thotë se me këto ndryshime, Toka në të ardhmen do të ketë shumë më tepër reshje shiu.

Lini komentin tuaj

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu