Si të merrni 100% të magnezit nga ushqimet

0
22

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Magnezi ndihmon zemrën, muskujt dhe sistemin imunitar të funksionojnë normalisht. Edhe pse ai është shumë i rëndësishëm, njerëzit nuk marrin mjaftueshëm nga ky mineral. Para se të filloni të përdorni suplemente, duhet të dini se ka një diferencë të madhe mes dozës së pamjaftueshme dhe mungesës së vërtetë. Shenjat e mungesës janë të përziera, të vjella, lodhje dhe mungesë oreksi. Mungesë të këtij minerali zakonisht kanë personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2, tensioni i lartë i gjakut, probleme me tretjen, si sëmundja e Chrohn-it dhe celiake, ata që marrin mjekime për zemrën ose osteoporozën.

Për sa magnez keni nevojë?

Rreth 60% e magnezit është në kocka, ndërsa pjesa tjetër është në indet e trupit si dhe 1% në gjak. Të rriturit duhet të marrin 400 mg magnez, ndërsa gratë 310 mg. Doza rritet në 420 mg dhe 320 mg pas moshës 30 vjeç.

Fatmirësisht, mund të merrni 100% të magnezit duke konsumuar ushqime që janë të pasura me këtë mineral.

Klikoni më poshtë për të parë cilat ushqime janë të pasura me magnez!

Lini komentin tuaj

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu