Si sot, më 17 shtator, u paraqitën pllakat e para të gramafonit

0
19
Loading...

1931 – Kompania RCA Viktor prezantoi pllakën e saj të parë të gramofoninit prej 33 minutash në Hotel Savoia në Nju Jork.

1939 – Ushtria e Kuqe Sovjetike hyri në Poloni nga lindja, pushtoi rajonet e Bjellorusisë dhe Ukrainës perëndimore dhe kapi 217,000 polakë. Në të njëjtën kohë, gjermanët sulmuan Varshavën nga ajri dhe nga toka.

1944 – Lëshimi i parashutistëve britanikë në qytetin e Arnhem në Holandë filloi operacionin “Market Garden” në Luftën e Dytë Botërore, me qëllim të krijimit të një mbrojtje të urës mbi lumin Rhine dhe anashkalimin e vijës gjermane të mbrojtjes. Trupat aleate hasën një rezistencë të fortë papritur nga gjermanët dhe operacionet rezultuan me humbje të mëdha të aleatëve. (b.an)

Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here