Së shpejti do të krijohen celularë që nuk thyhen kurrë

0
58

Nuk ka më keq se kur të bie celulari e kapë dhe zbulon se ekrani është krisur.

Por, kjo së shpejti do t’i takojë të kaluarës, me zhvillimin e një materiali të ri.

Materiali është i ngjashëm me silicin, por me stabilitet dhe fleksibilitet të përmirësuar, do të ishte ideal për krijimin e pajisjeve të pathyeshme, transmeton Gazeta Express.

Një ekip i hulumtuesve ndërkombëtarë, të udhëhequr nga Universiteti Queen në Befast, kanë punuar së bashku për të krijuar materialin e ri, i cili është në gjendje që të përçojë elektricitet, duke qenë i lehtë, i qëndrueshëm dhe i lehtë për t’u prodhuar

Lini komentin tuaj

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu