Receta magjike e njeriut që ka jetuar… 152 vite

0
19
Loading...

Thomas Parr, një fermer i vjetër anglez e ka pirë këtë pije dhe ka jetuar për 152 vjet rresht. Bëhet fjalë për hirrën, të cilën ai e përdorte vazhdimisht.

Ajo përmban më pak se 1 përqind proteina dhe rreth 93 për qind ujë. Mund të përdoret si pjesë e regjimit të ngrënies së fëmijëve të porsalindur në vend të qumështit të gjirit, për shkak të ngjashmërisë që ka me të.

Elementët kryesorë përbërës janë: kaliumi, natriumi, magnezi, fosfori, hekuri, zinku, bakri, kobalti, mangani, vitamina, aminoacide dhe përbërës të tjerë të rëndësishëm. Është një pije e përshtatshme veçanërisht për humbjen e peshës, sepse 100 gram hirrë përmban vetëm 26 kalori.

Pija më e shëndetshme për sëmundjen e mëlçisë

Çelësi për një shëndet të mirë është një mëlçi e pastër. Hirra është shumë e efektshme në përmirsimin e shëndetit të mëlçisë. Duhet ta konsumoni shpesh nëse dëshironi të shmangni shqetësime të këtij organi.

Hirra përmban shumë alpha-lactalbumin, një komponent shumë i rëndësishëm që përmirëson humorin. Cisteina që gjentet te hirra është një antioksidant i cili përdoret për mbrojtjen e trupit nga infeksionet dhe toksinat.

Për humbjen e peshës

Hirra duhet të jetë pjesë e darkës tuaj. Ndryshe nga pijet e pasigurta me kafeinë, ajo është e pasur me elektrolite dhe njëkohësisht hidraton trupin. Ajo ka aftësinë të ulë presionin e gjakut dhe të shkrijë yndyrën e akumuluar në trup.

Përmirëson tretjen

Acidi laktik që gjendet në hirrë mund të zvogëlojë numrin e parazitëve dhe mikrobeve në sistemin e tretjes. Ph i saj i ulët e forcon punën e tyre.

Përdorni 150 ml hirrë në ditë fillimisht dhe më pas rriteni sasinë deri në 1 litër në ditë. Mund ta përdorni edhe duke shtuar një lugë gjelle hirrë në një gotë me ujë. Pijeni këtë para çdo vakti. /shije.al

Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/shneta/pija-magjike-e-njeriut-qe-ka-jetuar-122-vjec-435516/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here