Qofte me fasule të bardha, një zëvendësues i shkëlqyer i mishit

0
25

Blerina Bombaj, dietologe

 • 1 vezë
  • ½ kg fasule të bardha të ziera
  • 1 kupë kuinoa të zier
  • 3 hudhra të grira
  • 2 lugë të mëdha domate të thara
  • ½ lugë të vogël lëng limoni
  • ½ kupë borzilok të freskët
  • 3 lugë të mëdha miell integral
  • 1/3 kupë kackavall të grirë
  • pak spec të kuq djegës
  • Kripë, pipër

Përgatitja:

 • • Rrihni vezën në një tas. I shtoni fasulet dhe i shtypni ato për të bërë formë pureje.
  • I shtoni kuinoan, dhe më pas të gjithë përbërësit e tjerë. I përzieni mirë.
 • Formoni qoftet në madhësine e shfaqur në figurë, duke përdorur pak nga pak miellin dhe nëse nevojitet i shtoni edhe një vezë.
 • I piqni në furrë në 180 gradë celcius, duke i kontrolluar me sy sa të marrin një ngjyrë kafe./ Shendeti.com.al

Lini komentin tuaj

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu