Nuk ka gjë të keqe: Ja përse duhet lejuar mashkulli të shikojë femra të tjera!

0
19

Nëse mendoni se pasja e një lëkure rrezatuese dhe të shëndetshme kushton shumë dhe merr kohë të gjatë, atëherë e keni gabim.

Vetëm pak ndryshime në stilin e jetës dhe rutinën ditore sjellin rezultate të dukshme brenda pak ditëve. Pini shumë ujë, konsumoni më shumë pemë e perime, flini 7-8 orë në ditë dhe do t’i shihni efektet mbresëlënëse.

Lëkura, flokët dhe thonjtë e pasqyrojnë atë që hani dhe pini. Nëse merrni frymë në ajër të pastër, pini duhan apo shpenzoni shumë kohë nën rrezet e diellit, atëherë këto direkt ndikojnë në shëndetin tuaj – e veçanërisht atë të lëkurës. Prandaj, para se të konsultoheni me një dermatolog se si tap përmirësoni kualitetin e lëkurës, ndiqni këto këshilla të lehta të cilat.

Shmangni rrezet e diellit

Para se të ekspozoheni direkt në rrezet e diellit, mbulojeni veten mirë dhe aplikoni krema kundër diellit të cilat ju mbrojnë kundër rrezeve të dëmshme UV. Ekspozimi në këto rreze konsiderohet si shkaktari kryesor i çrregullimeve të lëkurës dhe kancerit në lëkurë.

Pastrojeni lëkurën çdo ditë

Pastrojeni fytyrën tri herë në ditë. Gjithashtu duhet t’i hiqni qelizat e vdekura dhe grimin çdo natë para se të flini.

Çdo herë pasi të keni bërë dush, aplikoni krem të fytyrës.

Pini shumë ujë

Pini rreth 8-9 gota ujë çdo ditë për ta mbajtur trupin të hidratuar. Uji jo vetëm që ndihmon në sistem më të mirë të tretjes, por edhe i heq të gjitha toksinat nga trupi.

Veç kësaj, i ulë temperaturat e larta të trupit dhe e pastron gjakun.

Mos konsumoni duhan

Jo vetëm që ndikon në shëndetin e mushkërive, por edhe bën të dukeni më të errët dhe më të pashëndetshëm. Veç kësaj, duhani është ndër shkaktarët kryesorë para plakjes së parakohshme.

Lini komentin tuaj

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu