Nga diabeti deri tek kanceri, ja cilat janë disa arsyet përse mund të djersitni më shumë se zakonisht (pas të 40-ave)

0
28

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Jeni të bezdisur nga djersa? Në fakt ajo është arsyeja që ne vazhdojmë të ekzistojmë, përndryshe nxehtësia do të na kishte vrarë.

Ndërkohë që luftoni me djersën gjatë ditëve të nxehta të verës, mendoni që aftësia e lëkurës për të djersitur është ajo që na mban gjallë.

Megjithatë, megjithatë, nëse jeni mbi 40 vjeç dhe vëreni që çarçafët janë qullur kur zgjoheni, ose pëllëmba e dorës është gjithmonë e djersitur, edhe kur nuk jeni në diell, mund të jeni duke vuajtur nga një gjendje e fshehtë shëndetësore.

Mund të jeni duke hyrë edhe në fazën e perimenopauzës, duke qenë se gratë fillojnë të përjetojnë afshe të nxehta gjatë të 40-ave për shkak të ndryshimeve hormonale. Këto ndryshime, që shkaktojnë djersitje gjatë natës, zakonisht zgjasin 4-8 vite.

Megjithatë, jo të gjitha rastet e djersitjes gjatë natës lidhen me menopauzën apo temperaturat e larta. Ka edhe arsye të tjera përse gratë djersiten më shumë se zakonisht.

Një nga këto 6 gjendje mund të shpjegojnë djersitjen e tepërt:

Lini komentin tuaj

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu