NASA: Zbulohen 219 planetë, 10 të banueshëm si Toka

0
27

Nasa ka publikuar zbulimin e 219 planetëve të tjerë të mundshëm, jashtë sistemit tonë diellor, ku 10 prej të cilëve janë në madhësinë e tokës dhe ndodhen në një fashë të banueshme. Planetët janë në largësinë e duhur nga ylli i tyre për të pasur ujë në gjendje të lëngshme në sipërfaqe.

Më herët NASA njoftoi mbi të dhënat e reja të mbledhura nga teleskopi hapësinorë, Kepler, mbi numrin e “ botëve të mundshme aliene” , dhe ky vjen si vërtetim, ku madje 30 prej këtyre planetëve janë në madhësinë e tokës.

Lini komentin tuaj

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu