FOTOT/ Trendi i ri i festave, pema e Krishtlindjes me kokë poshtë

0
40
Loading...

Ato janë të zbukuruara njësoj si pemët e tjera të krishtlindjeve vetëm se disa varen nga tavani dhe disa të tjera e kanë majën të ngulur në dysheme.

Këto ditë rrjetet sociale kanë qenë të mbushura me foto që tregojnë se si njerëzit në mbarë globin i kanë vendosur pemët me kokë poshtë.

E nëse ky mund të jetë trendi më i ri në rrjetet sociale, në fakt pemët me kokë poshtë nuk janë asgjë e re.

Në të vërtetë, ato kanë qenë të përdorura për shekuj në Europën Lindore, ku pemët vareshin nga tavani deri në shekullin e pesëmbëdhjetë, për shkak se forma trekëndore e pemës kishte një domethënie religjioze për të krishterët, që përfaqësonte kryqëzimin/a.ç

Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here